Globálne oteplovanie

08.05.2011 15:03

Globálne otepľovanie je problémom, o ktorom sa v súčasnosti hovorí veľmi veľa. Vo všeobecnosti je termín globálne otepľovanie definovaný ako zvýšenie priemernej teploty oceánov a atmosféry v mierke celej planéty počas viacerých rokov. V užšom význame sa tento termín používa na klimatické zmeny pozorované na prelome 20. a 21. storočia.

Od konca 19. storočia sa priemerné teploty zvýšili o 0,2 až 0,6 °C. Najmä v posledných 25-50 rokoch sa na globálnom otepľovaní v značnej miere podieľa činnosť človeka, a to najmä emisie skleníkových plynov, ako napríklad oxid uhličitý (CO2).

Hoci diskusie ohľadom globálneho otepľovania sa často sústreďujú najmä na teplotu, klimatické zmeny môžu priniesť aj zmeny iných geografických prvkov, zahŕňajúc zvýšenie hladiny morí, extrémne zrážky a iné. Tieto zmeny môžu spustiť rôzne ničivé javy, ako potopy, suchá, veľké horúčavy, zníženie poľnohospodárskych výnosov, ale aj extrémne okolnosti spôsobujúce masové vyhladenie populácie.

V súvislosti s globálnym otepľovaním sa najčastejšie spomína skleníkový efekt. Je to zachytávanie dlhovlnného (tepelného a infračerveného) žiarenia zemského povrchu skleníkovými plynmi (najmä vodná para, ozón O3, oxid dusný N20, metán CH4, oxid uhličitý CO2 a antropogénne freóny). Tieto plyny dobre prepúšťajú krátkovlnné a viditeľné žiarenie Slnka a spätne zachytávajú časť dlhovlnného tepelného žiarenia odrazeného od zemského povrchu. Tento jav je prirodzený, odhaduje sa, že bez neho by bola priemerná zemská teplota o 14 až 36°C nižšia. Ak sa však zvyšuje množstvo skleníkových plynov v atmosfére, zvyšuje sa aj skleníkový efekt, výsledkom čoho je väčšie množstvo tepelnej energie, ktorá zostáva na Zemi, čo vedie k zvyšovaniu priemernej teploty.

Ak sledujeme množstvo CO2 v atmosfére počas posledných 400 000 rokov, jeho rapídny nárast nastal od začiatku priemyselnej revolúcie. Prirodzené množstvo CO2 v atmosfére sa odvtedy rapídne zvýšilo, najmä vinou emisií produkovaných spaľovaním fosílnych palív (uhlie, ropa, drevo, plyn) a technologických emisií výrobných procesov. Zvyšovanie koncentrácie atmosferického CO2 je čiastočne vyvažované oceánmi a vegetáciou, ktoré sú prirodzenými studňami uhlíka. CO2 je absorbovaný morskými vodami a fotosyntézou rastlín. Preto k zvyšovaniu obsahu CO2 v atmosfére prispieva aj zmena využitia zemského povrchu, najmä odlesňovanie.

Tvrdenie o ľudskom (antropogénnom) vplyve na klimatické zmeny prostredníctvom produkcie C02 je však spochybniteľné, pretože neberie do úvahy iné zdroje klimatického záznamu z posledného tisícročia, kde sa objavuje výrazne teplé obdobie v prvej štvrtine tisícročia (cca 1000-1250) s priemernými teplotami dokonca vyššími ako sú súčasné a následný nástup malej ľadovej doby (cca 1350-1850) súvisiacej so zmenami v slnečnej činnosti a slnečnom magnetickom poli (Spörerovo minimum cca 1450-1550, veľmi výrazné Maunderovo minimum 1645-1715 -na polstoročia prakticky zmizli pozorovateľné slnečné škvrny, Daltonovo minimum 1790-1820).

Rôzne vedecké správy poukazujú aj na vzťah medzi globálnym otepľovaním a zvýšením hodnôt C02 v atmosfére, ale s opačnou väzbou príčin a následkov. To znamená, že nie zvýšenie hladiny C02 spôsobuje otepľovanie, ale nárast teplôt spôsobuje následné zvýšenie hladiny C02 v atmosfére.

Ďalší fakt, na ktorý tieto štúdie poukazujú je, že ľudská produkcia C02 je v porovnaní s jeho prirodzenými zásobníkmi (najväčším zásobníkom sú oceány) pomerne malá. Aj malé zvýšenie teploty vody v oceánoch - obsahujú 93% všetkého voľného C02, atmosféra len 7% - má za následok uvoľnenie obrovského množstva v nej rozpusteného C02 (s rastúcou teplotou vody rozpustnosť plynov vo vode klesá). Pritom doba odozvy oceánskeho tepelného výmenníka na zvýšenie povrchovej teploty je dlhá - odhaduje sa na 800 a viac rokov.

Na vysvetlenie kolísania globálnej teploty boli navrhnuté rôzne hypotézy týkajúce sa kolísania slnečnej aktivity.

Problémom je, že spoľahlivé a dostatočne presné merania celkového slnečného žiarenia pokrývajú obdobie len posledných 50 rokov - od začiatkov meraní pomocou družíc - staršie pozemské merania sú zaťažené značnými chybami vyplývajúcimi z nemožnosti presne určiť priehľadnosť atmosféry.

Neobjasnený je zatiaľ i vplyv zmien v geomagnetickom poli Zeme.

Avšak tak či onak, zbytočným svietením spotrebúvame obrovské množstvo energie. Svojim nárokom na produkciu elektriny zvyšujeme množstvo skleníkových plynov v atmosfére, ktoré vznikajú pri jej produkcii. Jedným z hlavných cieľov Hodiny Zeme je na tento problém upozorniť, pretože ak začneme od seba, spolu dokážeme veľmi veľa.

Kontakt

Projektenergia

projektenergia@gmail.com

Vyhľadávanie

Novinky

22.01.2011 20:21

Aktivity v januári

Dňa 17. I. 2011 na našu školu zavítal vzácny hosť primátor Topoľčian Ing. Baláž. Prišiel medzi nás, aby nám porozprával o energetickom hospodárení mesta v súvislosti s ochranou životného prostredia, o znižovaní nákladov na energie a hlavne o budovaní teplárne za 30 mil. €. Tepláreň - kogeneračná jednotka na biomasu by mala ročne vyrobiť 90 tisíc MWH tepla a viac ako 41 tisíc MWH elektrickej energie. Atmosféra besedujúcich bola uvoľnená, v deviatakoch získal veľmi pozorných poslucháčov, veď sa dozvedeli veľa nových a zaujímavých informácií týkajúcich sa mesta. Žiaci sa primátorovi Ing. Balážovi poďakovali, že si našiel vedľa svojej práce čas aj na túto činnosť.
17.12.2010 17:44

Aktivity v decembri

Žiaci našej školy sa zapojili do zberu tetrapakových obalov. Ako sa ďalej využijú? Šiestaci to už vedia, dozvedeli sa to na zaujímavej besede v pondelok 13. 12. 2010. Pracovníčky ObÚŽP Ing. Kereková a Ing. Braná ich nenásilnou formou vtiahli do problematiky odpadového hospodárstva, pozreli si DVD o triedení a recyklácii odpadu, presvedčili sa o význame druhotného zberu na úsporu energie a ochranu životného prostredia, aktívne reagovali na otázky a vyjadrovali svoje názory.    
09.12.2010 18:22

Aktivity v decembri

Na stredu 8. XII. 2010 sme sa my štvrtáci a piataci veľmi tešili. Čakala nás prednáška s pracovníčkami Obvodného úradu životného prostredia v Topoľčanoch Ing. Stolárovou a Ing. Kubranovou. Tešili sme sa hlavne preto, že si môžeme prehĺbiť naše teoretické vedomosti, ktoré sme doteraz získali o obnoviteľných zdrojoch energie.  Prednáška bola naozaj zaujímavá, počúvali sme ju veľmi pozorne. Videli sme video o veternej energii a jej využití, dozvedeli sme sa o fotovoltaickej elektrárni  vo Veľkých Dvoranoch a veľa iného. Pracovníčky ObÚŽP odpovedali na naše otázky, ale aj my sme vedeli odpovedať na mnohé ich otázky. Ďakujeme, že medzi nás prišli.
07.12.2010 19:00

Aktivity v novembri

Kto vie na našej škole viac o slnečnej energii ako naši ôsmaci? Určite málokto. Túto tému zvládli na jednotku. Ich projekty vytvorené na triednickej hodine majú vtip, fantáziu ale najmä presnosť a jednoduchosť. Najdete tam všetky potrebné informácie.   
02.12.2010 18:35

Aktivity v novembri

Neviete ako ušetriť peniaze? Opýtajte sa Mareka Bartoša zo VII. A triedy. Poradí Vám: "Šetrite energiu, ušetríte peniaze." Jeho rady a trefné obrázky sú na projekte. Niežeby bol tento projekt jediný s touto tematikou, ale je určite najlepší. Pozrite si ho, je na nástenke.

© 2010 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode