Spoznali sme zdroj elektrickej energie

24.05.2011 16:29

Po príchode do Mochoviec na nás čakal len kostolík a cintorín po zničenej obci. Na umelo vytvorenom kopci stál obrovský komplex budov, chladiacich veží. Exkurzia v Atómovej elektrárni Mochovce sa najskôr začala obhliadkou areálu. Uvideli sme budovu strojárne, zblízka  sme si obhliadli fascinujúco podajúcu vodu z chladiacich veží. Elektráreň je zabezpečená 6 km oplotením a kamerovými systémami. Je chránená proti zemetraseniu a je  v jej blízkosti aj vodný zdroj - rieka Hron. Po obhliadke areálu sme sa vrátili do vnútra, kde nám ukázali film o štiepení jadra, že palivom je urán. Po skončení filmu sme sa presunuli do informačnej miestnosti, kde nám ukázali grafy spotreby elektrickej energie. Ďalej nasledovali mapy atómových elektrární vo svete. Po mapách nasledoval model areálu elektrárne a model palivovej tyče a zasúvanie tyčí do bloku. Tieto princípy nám zaujímavo vysvetllili na modele bloku. Dozveleli sme sa, že blok sa na jeden mesiac odstavuje, robia sa revízie a výmeny, no pred ich začatím sa blok zaleje vodou, lebo voda zabezpečí, aby neunikla rádioaktívna látka. Sú atómové elektrárne bezpečné? Atómová elektráreň Mochovce je najbezpečnejšia z celej východnej Európy a kľudne sa môže rovnať tým zo západnej. Bloky sú chránené štvorvrstvovou ochrannou bariérou. Nakoľko je bezpečnosť prvoradá, je dôležité chrániť zamestnancov a vôbec všetkých ľudí. Zamestnanci sú pravidelne kontrolovaní, aby neboli hodnoty žiarenia vyššie ako je povolené. Potom sme sa opäť vrátili dnu na ďalší film - o energii a budúcnosti jadrovej energie. Jadrová energia je jedna z najekologickejších, hoci na Slovensku sú aj veľké zásoby geotermálnej energie, ale nie sú k dispozícii finančné prostriedky. Čiže jadrová energiaa bude aj po ďalšie roky pre nás najväčším dodávateľom elektriny. Z exkurzie sme si odniesli veľa nových informácií a ubezpečili sme sa, že jadrová elektráreň je bezpečná.

 

Filip Kozák IX. A

Kontakt

Projektenergia

projektenergia@gmail.com

Vyhľadávanie

Novinky

08.05.2011 13:24

Aktivity v apríli

Aj my žiaci sme sa zapojili do monitorovania spotreby energie v domácnostiach. V priebehu 10 dní sme sledovali spotrebu vody a elektriny pri bežnej prevádzke domácnosti, ďalších 10 dní za prijatých úsporných opatrení. Čo sme tým získali? Obohatili sme svoje vedomosti a naučili sa: Čo je elektromer, kde je umiestnený v domácnosti a načo slúži, odčítať hodnotu spotrebovanej el. energie / práce / z elektromera, zapisovať tieto hodnoty do tabuľky, z tabuľky vytvoriť graf a zistiť, či spotreba stúpa alebo klesá, ďalej sme sa naučili, že existujú rôzne druhy el. spotrebičov, poznať hodnoty energet. štítku, ktorý z el. spotrebičov je najväčší žrút el. energie, koľko stojí 1 kWh spotrebovanej el. energie v domácnosti, naučili sme sa pracovať s faktúrou za spotrebovanú el. energiu a vodu, čo je záloha, preplatok, nedoplatok, ako a podľa čoho kúpiť ten správny energeticky výhodný el. spotrebič a využívať množstvo návodov ako šetriť energiou a nielen tou elektrickou.  
31.03.2011 20:16

Aktivita v marci

Ďalšia aktivita siedmakov Príroda verzus ľudstvo je obdoba známej televíznej relácie Súdna sieň. Deti sa rozdelili na tím prírody, tím ľudstva a tím sudcov. Príroda tu žaluje ľudstvo za to, ako ju zneužíva, znečisťuje a devastuje. Tím ľudstva sa mal brániť. Tím sudcov nakoniec vyniesol rozsudok na ochranu prírody a odsúdil ľudstvo na doživotné úsporné energetické pravidlá a ekologické spolunažívanie s prírodou. K tejto aktivite mali žiaci pripravené pracovné listy.    
31.03.2011 20:07

Aktivity v marci

V priebehu mesiaca marec sa žiaci 7. a 8. ročníka zapojili do projektu aktivitami zameranými na úsporu energie. Aktivita, ktorú žiaci pomenovali Šetrím, šetríš, šetríme je vlastne skupinová práca žiakov. Na základe prečítania krátkych pracovných textov vytvárali pravidlá šetrenia energie. V textoch sa dočítali o rôznych rodinách. Členovia každej rodiny zjavne nešetrili vodou, teplom, elektrinou a žiaci mali vymyslieť, ako pomôcť týmto rodinám ušetriť energiu a tým aj peniaze. Keďže pracovné texty boli vytvorené realisticky a žiakom pripomínali ich vlastné rodinné prostredie, táto aktivita im umožnila vytvoriť si také pravidlá úspory energií a tým aj financií, ktoré sú použiteľné aj v ich skutočných domovoch.  
28.03.2011 16:45

Aktivity v marci

 Pri príležitosti Dňa vody 22. marca 2011 žiaci VII. B triedy urobili štatistický prieskum o spotrebe vody v našej škole za jeden deň. Obsahoval informácie o škole, počte umývadiel a zariadení WC v škole, ich vyťaženosť – počet osôb na 1 umývadlo a 1 WC, spotrebu vody, výpočty minutej vody pri kvapkaní kohútikov a rady, ako šetriť vodou v škole. Svoje zistenia spracovali do štatistickej tabuľky a vytvorili dokument nazvaný Audit vody. Audit vody VII. A.docx (935,1 kB)
28.03.2011 16:39

Aktivity v marci

  Dňa 22. marca 2011 sa uskutočnili na našej škole dve besedy. Ing. Stolárová a Mgr. Králiková  zo životného prostredia v Topoľčanoch hravou formou priblížili štvrtákom a šiestakom veľmi aktuálnu tému Voda, vodný biotop, využitie vody ako zdroja energie. Žiaci sa dozvedeli odkiaľ berú obyvatelia Topoľčian veľmi kvalitnú pitnú vodu, o znečisťovaní a samočistiacej schopnosti vody, o vode ako zdroji energie, videli video o kolobehu vody, že ňou majú šetriť, vedeli aj oni, čo potvrdili konkrétnymi príkladmi.

© 2010 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode